Aparaty słuchowe | Badania słuchu
Audiogram przewodnictwa powietrznego, kostnego i poziomu dyskomfortu UCL

Audiometria – podstawowe badanie słuchu

Dziś postaram się przybliżyć badanie zwane audiometria tonalna. Jest to podstawowe badanie słuchu, wykonywane w celu diagnozy ubytku, określenia stopnia niedosłuchu.

Tak przy okazji :)  chciałabym, by pisany przeze mnie blog był skarbnicą wiedzy o słuchu i aparatach słuchowych. Chcę aby osoby, które zmagają się z niedosłuchem, mogły znaleźć tu odpowiedzi na nurtujące ich pytania, rozwiać wątpliwości, poznać ciekawostki związane z ich problemem. Mimo iż jestem z wykształcenia protetykiem słuchu, staram się pisać w sposób jasny i zrozumiały. Mam nadzieję, że moje intencje się spełnią :)

Wróćmy jednak to tematu. Audiometria przeprowadzana jest przy pomocy audiometru. Urządzenie to generuje przez słuchawki dźwięki o określonej częstotliwości i poziomie głośności. Zadaniem pacjenta podczas badania jest potwierdzanie usłyszanych dźwięków (zazwyczaj poprzez wciśnięcie przycisku). Tyle ogólnie, przejdźmy do konkretów.

Audiometria tonalna dzieli się na 3 etapy: przewodnictwo powietrzne, przewodnictwo kostne i poziom dyskomfortu.

 

Przewodnictwo powietrzne – audiometria

Wykonywane jest przy pomocy słuchawek nałożonych na uszy. Przed badaniem pacjent otrzymuje przycisk (osoby w podeszłym wieku i dzieci nie muszą korzystać z przycisku – wystarczy, że będą mówiły, że usłyszały dźwięk), na który ma naciskać jeżeli usłyszy dźwięki w słuchawkach. Najważniejsze podczas tego badania jest reagowanie nawet na dźwięki, które usłyszy się bardzo cicho. Badanie ma na celu oznaczenie jak najcichszych dźwięków jakie są odbierane przez uchu. Krzywa powstająca w wyniku określania tych dźwięków, nazywana jest krzywą przewodnictwa powietrznego. Oznaczana jest ona przez połączone kółka dla prawego ucha oraz połączone niebieskie znaki “x” dla ucha lewego.

Audiogram przewodnictwo powietrzne (audiometria wyniki)
Audiogram przewodnictwo powietrzne (audiometria wyniki)

Podstawowa interpretacja wyników – im krzywa przebiega wyżej, tym słuch jest lepszy. Norma, to krzywa przebiegająca nie niżej niż 25 dB HL. Na powyższym przykładzie słuch w uchu prawym (czerwony wykres) jest w normie, natomiast w uchu lewym (niebieski wykres) widoczny jest ubytek słuchu, szczególnie dla wysokich tonów (prawa strona wykresu).

Zapewne zauważyliście, że na krzywej z badania ucha lewego są 3 kwadraty. Oznaczają one badanie z maskowaniem. Przebiega ono podobnie jak zwykłe badanie, ale podczas badania częstotliwości wysokich ubytek słuchu był znaczny i należało dodatkowo włączyć szum w uchu prawym. Pacjent nadal musi reagować na wcześniej poznane dźwięki, szum ma za zadanie wykluczenie ucha prawego, gdyż przez drgania czaszki dźwięk podawany na ucho lewe mógłby zostać usłyszany w uchu prawym i błędnie wskazać poziom ubytku słuchu w lewym uchu. Jeżeli taka różnica wychodzi w drugą stronę (słuch w uchu prawym znacznie słabszy od lewego), to maskowane dźwięki oznacza się czerwonymi trójkątami.

 

Przewodnictwo kostne – audiometria

Badanie przeprowadzane jest za pomocą specjalnej słuchawki kostnej umieszczanej za uchem na tzw. wyrostku sutkowatym. Poprzez drgania tej słuchawki wprowadzana jest w drgania czaszka, a przez to przede wszystkim ślimak. W ten sposób odbierane są dźwięki. Mechanizm tego rodzaju słyszenia wytłumaczę innym razem. Najważniejszy jest fakt, że dźwięki brzmią tak samo, jak przez zwykłe słuchawki. Wyniki oznaczane są symbolami czerwonymi “<” dla ucha prawego i niebieskimi “>” dla ucha lewego. Oznaczenia łączone są linią przerywaną.

Podobnie, jak w przypadku badań przewodnictwa powietrznego i tu czasami musi być wykonane maskowanie. W tym celu na drugie ucho zakładana jest słuchawka klasyczna i słychać w niej szum. Oznaczenia zmieniają się na czerwony “[” dla ucha prawego i niebieski “]” dla ucha lewego. Poniżej zamieszczam audiogramy z dorysowanymi krzywymi przewodnictwa kostnego. Drugie badanie ucha prawego nadal wyszło prawidłowo, natomiast przewodnictwo kostne potwierdza ubytek słuchu w lewym uchu.

Audiogram przewodnictwa powietrznego i kostnego (audiometria wyniki)
Audiogram przewodnictwa powietrznego i kostnego (audiometria wyniki)

Powyższe badania określają progi słyszenia. Natomiast ostatnia część badania przebiega nieco inaczej.

 

Poziom dyskomfortu – audiometria

Jak sama nazwa wskazuje, określa dźwięki, które wywołują u pacjenta dyskomfort. Inaczej mówiąc są za głośne. Ze względu na charakter badania, nie wykonuje się go dzieciom!

Podczas badania podawane są coraz głośniejsze dźwięki i pacjent ma za zadanie zareagować dopiero, gdy odbierane dźwięki będą powodować dyskomfort słyszenia – wówczas dźwięk jest natychmiast wyłączany. Na audiogramie to badanie przedstawiane jest podobnie jak krzywa przewodnictwa powietrznego, z dodatkowymi kreskami poniżej. Mimo, iż podczas tego badania ucho narażone jest na głośne dźwięki, to nie wyrządzają one żadnej szkody pacjentowi. Audiometr jest ograniczony do takiej głośności, która nie uszkadza słuchu, więc to badanie jest bezpieczne.

Poniżej widoczny jest już pełen audiogram.

Audiogram przewodnictwa powietrznego, kostnego i poziomu dyskomfortu UCL (audiometria wyniki)
Audiogram przewodnictwa powietrznego, kostnego i poziomu dyskomfortu UCL (audiometria wyniki)

Poziomy, przez które przechodzą krzywe i ich wzajemne położenie charakteryzują różne schorzenia narządu słuchu. Często niezbędne są dodatkowe badania umożliwiające pełniejszą diagnostykę. Protetyk słuchu po wykonaniu badania audiometrycznego może określić jaki rodzaj ubytku słuchu został wykryty oraz wskazać ewentualne dodatkowe badania.

 

Badanie audiometryczne

Badanie jest bezbolesne, całkowicie bezpieczne i zajmuje około 20 minut. Można je wykonywać wszystkim osobom, z którymi można się porozumieć. Osobiście wykonuję te badania już dzieciom od około 3 roku życia. Ostatnio badałam 3,5 letnią pacjentkę, która była tak grzeczna i współpracująca, jak czasami nawet 7-letnie dzieci nie są. Wszystko zatem zależy od osoby, która ma być zbadana.

Życzę samych wysoko zamieszczonych krzywych audiometrycznych :)

PS Nawet, jeśli wydaje nam się, że słuch mamy dobry, warto raz do roku wykonać badanie słuchu. Wówczas będziemy mieli do czego przyrównać badanie, jeśli po latach nasz słuch zacznie odmawiać nam posłuszeństwa.

Niekiedy zaczynamy tracić słuch niedostrzegalnie dla częstotliwości oddalonych od pasma mowy. Wówczas nie odczujemy pogorszenia słyszenia, ale badanie może wykryć nieprawidłowości w odbiorze dźwięków. Zapraszam na badania osoby z Mogilna, okolic Inowrocławia i Gniezna, a osoby z innej części Polski do wykonania sobie badania słuchu w pobliskich punktach protetycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

2 komentarze “Audiometria – podstawowe badanie słuchu”