Co trzecia osoba ma problemy ze słuchem!
Czy zdarzyło Ci się nie zrozumieć co mówiła do Ciebie inna osoba?
To mogą być zwiastuny problemów ze słuchem. Dotykają one coraz większej liczby osób, a szczególnie narażone są na nie osoby młode.
Utrata słuchu w większości przypadków nie jest natychmiastowa, ale często nieodwracalna. My sami uczymy się żyć z pogarszającym się słuchem - wystarczy przecież zrobić telewizor głośniej...
Każdy z nas powinien przynajmniej raz w roku poddać się badaniu słuchu! Zajmuje ono tylko chwilę.
Dla kogo badanie słuchu?
Badaniu może poddać się generalnie każdy.
Nie zabiera dużo czasu i nie wpływa negatywnie na zdrowie.
Jaka jest dolna granica wieku?
Nie ma takiej - wszystko zależy od chęci i możliwości współpracy małej osoby.
Najmłodsze dziecko, któremu wykonywałam badanie słuchu, miało 3 latka!
Dziecko musi pozwolić sobie założyć na uszy słuchawki. Badanie przeprowadzam inaczej niż w przypadku osoby dorosłej - wykonywane jest to w formie zabawy, a zamiast przycisku dziecko podnosi rękę
Czasami potrzeba dłuższej chwili na nawiązanie kontaktu z dzieckiem, ale zawsze staram się zapewnić na tyle dużo czasu by spokojnie wykonać badanie słuchu.
Jaka jest górna granica wieku?
Najstarsza badana przeze mnie osoba miała skończone 90 lat!
Podobnie jak w przypadku dolnej granicy i tu nie ma reguły.
Osoba, której wykonuję badanie musi być kontaktowa, ale może być osobaą leżącą, gdyż badanie takie mogę wykonać w domu pacjenta.
Jak przebiega badanie słuchu?
Zgłaszając się do mnie możesz oczekiwać fachowej porady związanej z Twoim słuchem.
Wizytę zacznę od wywiadu i sprawdzenia stanu przewodu słuchowego (otoskopia) - często przyczyną gorszego słyszenia jest czop woskowinowy znajdujący się w uchu, niestety uniemożliwia on przeprowadzenia dalszego badania.
Kolejny etap diagnozy to badanie słuchu za pomocą specjalistycznej aparatury diagnostycznej - audiometru. Pozwala on na wykonanie audiometrii tonalnej powietrznej i kostnej oraz audiometrii słownej. Za pomocą słuchawek będziesz słyszeć dźwięki różnej częstotliwości i o różnym poziomie głośności. Słyszenie dźwięku potwierdzasz za pomocą specjalnego przycisku.
Podczas badania narysuję dla Ciebie audiogram - czyli wykres pokazujący jaki najcichszy dźwięk w każdej z częstotliwości jesteś w stanie usłyszeć.
Mogę jeszcze sprawdzić w jaki sposób jest w stanie odbierać dźwięki Twoja błona bębenkowa - służy do tego inne urządzenie - tympanometr, a badanie, które on wykonuje to tympanometria (audiometria impedancyjna).
Po badaniu omówię stan Twojego słuchu i podpowiem jakie kolejne kroki należy podjąć.