Dziewięć miesięcy – kojarzy się jednoznacznie :) Pozwolę sobie powrócić do niesamowitego okresu rozwoju w łonie matki. Wówczas tworzą się nasze narządy, a zatem i narząd słuchu.
Już u 4-tygodniowego zarodka pojawia się zawiązek obu błędników w płytce słuchowej.
Trzy tygodnie później, maleństwo ma już rozwinięte nie tylko przewody półkoliste narządu równowagi, ale również przewód ślimakowy (w którym od 11-go do 21-go tygodnia będzie rozwijał się narząd Cortiego).
Już w 16-tym tygodniu ślimak uzyska całkowitą dojrzałość, dalej postępuje kostnienie jego struktury. Co ciekawe, już w połowie ciąży ucho wewnętrzne dziecka ma kształt i wielkość ucha osoby dorosłej.
Począwszy od 2-go tygodnia życia płodowego tworzą się kosteczki słuchowe, najpierw młoteczek i kowadełko, następnie strzemiączko. Rozwinięte są już w siódmym tygodniu, ale ich kostnienie rozpocznie się dopiero w tygodniu 16-tym i trwać będzie aż do 36-go tygodnia życia płodowego.
Małżowiny uszne swoje zawiązki tworzy już w siódmym tygodniu, by już tydzień później były wykształcone.
Błona bębenkowa uformowana jest już w 12-tym tygodniu życia płodu, a poprzedza ją tzw. błona pierwotna utworzona już w ósmym tygodniu.
Dziecko zaczyna słyszeć w łonie matki już po 5-tym miesiącu życia płodowego. Docierają do niego dźwięki o nieco zmienionej barwie i cichsze, ale świetnie wpływające na jego samopoczucie. Mówienie “do brzuszka” i puszczanie muzyki może wpłynąć na rozwój mózgu, a dodatkowo stanowić miłą odskocznię od ciągle słyszanego bicia serca matki i dźwięków wydobywających się m.in. z jej jelit.
Okres rozwoju narządu słuchu należy ochraniać przed czynnikami mogącymi ten proces zakłócić. Do głuchoty noworodka doprowadzić mogą (ale nie muszą):
- Infekcje wrodzone (czyli takie, które przechodzi matka będąc w ciąży):
– TORCH ( Toksoplazmoza, Kiła, Różyczka, Cytomegalia, Wirus opryszczki),
– Ospa wietrzna
- Leki i substancje ototoksyczne w ciąży,
- Choroby metaboliczne i hormonalne matki,
- Problemy okołoporodowe.
Wszystkie dzieci w Polsce mają badany słuch tuż po porodzie, na oddziałach noworodkowych. Dzięki temu ewentualne wady słuchu mogą być szybciej wychwycone, przez co być szybciej rehabilitowane i leczone, by zapewnić dziecku możliwie najlepszy rozwój. Więcej informacji na ten temat zamieściłam kilka dni temu (Przesiewowe badania słuchu noworodków).
Prędkość i precyzja, z jaką człowiek rozwija się w łonie matki jest niesamowita. Równie niesamowity jest także rozwój po urodzeniu się…