Aparaty słuchowe | Badania słuchu
planet

Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus – czy słyszymy tak samo?

Czy narządy słuchu mężczyzn i kobiet są takie same?

Anatomia ucha u obu płci jest taka sama. Czasem mówi się, że mężczyźni nie słuchają kobiet, a kobiety może i słuchają, ale interpretują słowa na swoja korzyść :) Jaka jest prawda – nie mnie oceniać :)

Niestety nie da się ukryć, że mężczyźni szybciej tracą słuch. Wynika to zarówno z narażenia na hałas w pracy (Panowie częściej niż kobiety pracują w hałasie uszkadzającym słuch), jak i ze skutków ubocznych innych nie leczonych schorzeń (niestety Panowie nadal mniej dbają o swoje zdrowie, choć na szczęście powoli się to zmienia).

Wieloletnia praca w hałasie – szczególnie hale produkcyjne, praca przy obróbce metali – uszkadza nieodwracalnie komórki słuchowe. W związku z tym, tak ważne jest noszenie ochronników słuchu w miejscach, w których jest to wskazane.

Choroby wykryte w późnym stadium wymagają aktywniejszego leczenia, a co za tym idzie przyjmowania leków mogących uszkadzać słuch. Także wieloletnia ukryta choroba powoduje spustoszenia w organizmie, nie omija narządu słuchu. Ma to związek przede wszystkim z układem krwionośnym i nerwowym.

Zapadanie na choroby uszne jest tak samo prawdopodobne u kobiet i mężczyzn, więc mamy takie same szanse. Jednakże inne choroby, styl życia i warunki pracy mogą te szanse przechylać na którąś ze stron. Dla komfortu naszego życia należy dbać o zdrowie.

 

Zatem czy słyszymy tak samo?

Mówiąc o słuchu, często myślimy o samych uszach, pomijając najważniejszą część całego układu – mózginterpretujący to co słyszymy.

I tu pojawia się różnica!

Nasz mózg ma płeć i różnice z tego wynikające pogłębiają się wraz z naszym wiekiem.

Badanie przeprowadzone we Włoszech pokazało, że kobiecy mózg jest tak skonstruowany by reagować na płacz głodnego dziecka, podczas gdy w mózgu mężczyzn dźwięk ten nie spotkał się z żadną reakcją.

Ponadto kobiety lepiej słyszą – gdyż ich mózg jest nastawiony na to, za to mężczyźni lepiej wykorzystują wzrok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.