Aparaty słuchowe | Badania słuchu
Budowa ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego

Ubytek słuchu – zapalenie ucha środkowego

Zapalenie ucha środkowego

Najczęstszą przyczyną stanów zapalnych ucha środkowego są infekcje górnych dróg oddechowych. Trąbka słuchowa u dzieci jest krótsza, węższa i ustawiona bardziej poziomo niż u dorosłego człowieka, co przekłada się na częstszą zachorowalność dzieci na zapalenia ucha.

Budowa ucha dziecka
Budowa ucha dziecka

Stany zapalne ucha środkowego mogą wywoływać ból, powodować uczucie przytkania, pogarszać słyszenie lub być nieodczuwalne w pewnych stadiach chorobowych. Niektóre aspekty stanów zapalnych ucha opisałam we wpisie "Tympanometria i zapalenie ucha u dzieci". Dzisiejszy wpis uzupełni Państwa wiedzę w tym zakresie.

Ostre nieżytowe zapalenie trąbki słuchowej

Ostre zapalenia błony śluzowej górnych dróg oddechowych powoduje obrzęk, który prowadzi do niedrożności trąbki słuchowej

Objawy: uczucie zatkania i zalegania w uchu, nagły niedosłuch przewodzeniowy, rzadko ból. Najczęściej występuje po ostrym zapaleniu gardła, nosa, luz zatok przynosowych, natomiast u dzieci wynika z przerostu III-go migdałka.

W miarę cofania się stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, dolegliwości powinny zanikać. Szczególną uwagę należy tu zwrócić na utrzymanie drożności nosa przez naprzemienne, jednostronne wydmuchiwanie wydzieliny z nosa.

Przewlekłe nieżytowe zapalenie trąbki słuchowej

Występują jako powikłania ostrego zapalenia lub wraz z przewlekłymi zmianami zapalnymi gardła, nosa i zatok.

Objawy: niedrożność trąbki słuchowej wytwarza podciśnienie w uchu środkowym, które wywołując przekrwienie i obrzęk błony śluzowej przyczynia się do nagromadzenia płynów na błoną bębenkową (tzw. przesiek). Poziom płynów może być widoczny na badaniu otoskopowym, gdzie widać również wciągniętą błonę bębenkową. Następuje również przewodzeniowe upośledzenie słuchu.

Najskuteczniejszą i dającą najszybszą poprawę słyszenia metodą leczenia jest drenaż jamy bębenkowej - rurka w błonie bębenkowej zakładana na około 2 miesiące.

Dren wyrównujący ciśnienie
Dren wyrównujący ciśnienie

W leczeniu istotne jest usunięcie przyczyn niedrożności trąbki słuchowej, wskazane jest też ich przedmuchiwanie (np. przy pomocy baloników OtoVent).

Ostre zapalenie ucha środkowego

Choroba ta występuje często obustronnie u dzieci, natomiast u dorosłych może towarzyszyć infekcjom górnych dróg oddechowych, jak również płonicy, odrze i ospie wietrznej.

Ostre zapalenie ucha środkowego przebiega kilkuetapowo.

Początkowo występuje stan zapalny objawiający się zaczerwienieniem błony bębenkowej przy rękojeści młoteczka oraz skróceniem lub nawet zanikiem refleksu świetlnego (widoczne odbicie światła latarki otoskopowej od błony bębenkowej).

Objawy: towarzyszy mu uczucie pełności w uchu, ból, złe samopoczucie i gorączka nawet do 40 OC oraz pogorszenie słuchu (ubytek przewodzeniowy).

Stan zapalny błony bębenkowej i trąbki słuchowej
Stan zapalny błony bębenkowej i trąbki słuchowej

Obrzęk błony śluzowej powoduje powstanie wysięku.

Surowiczy wysięk ucha środkowego
Surowiczy wysięk ucha środkowego

Początkowo jest to wysięk surowiczy, następnie przechodzi w ropny.

Ropny wysięk ucha środkowego
Ropny wysięk ucha środkowego

Błona bębenkowa przybiera kolor żywoczerwony, a warstwa skórna ulega złuszczeniu. Niedokrwienie fragmentu błony bębenkowej, widoczne jako kolor blady, zagraża samoistną perforacją, czyli pęknięciem błony. Obecność wydzieliny w przewodzie słuchowym świadczy o takiej perforacji. Pacjent odczuwa wówczas ulgę w dolegliwościach bólowych, należy wówczas stosować systematyczne zmiany opatrunków w celu zapobiegania dostaniu się do ucha środkowego drobnoustrojów.

W okresie wypuklenia błony bębenkowej wskazane jest nacięcie jej. Ma to na celu zapobiegnięcie samoistnemu pęknięciu, które trudniej się zrasta.

Ostre zapalenie wyrostka sutkowatego

Jest powikłaniem ostrego zapalenia ucha środkowego.

Objawy: Pulsujący ból oraz obrzęk poza małżowiną uszną, obfity ropotok z przewodu słuchowego, pogarszający się słuch, ogólny zły stan pacjenta, obniżenie i bolesność uciskowa tylno-górnej ściany przewodu słuchowego, perforacja błony bębenkowej z widoczną tętniącą wydzieliną ropną.

W tej chorobie niezbędna jest natychmiastowa hospitalizacja, gdyż ewentualne powikłania są niebezpieczne dla życia i zdrowia.

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego

Przyczyny: nawracające infekcje górnych dróg oddechowych oraz zbyt późne rozpoczęcie leczenia ostrego zapalenia ucha, a także towarzyszenie chorób zakaźnych, takich jak odra, płonica i grypa.

Perforacja błony bębenkowej, okresowe wycieki z ucha oraz postępująca utrata słuchu wskazują na to przewlekłe zapalenie. W zaawansowanym stadium przewlekłego zapalenia występuje obrzęk i bolesność, nieprzyjemnie pachnąca wydzielina ropna oraz obecność perlaka, mające najczęstsze powikłania wewnątrzczaszkowe.

Leczenie w zależności od stopnia zaawansowania zmian w uchu środkowym, przebiega od leczenia zachowawczego (oczyszczanie jamy bębenkowej), poprzez chirurgiczne ingerencje i rekonstrukcje błony bębenkowej.

Zapalenia ucha środkowego objawiają się przewodzeniowymi ubytkami słuchu. Znaczną część stanów zapalnych można wyleczyć bez uszczerbku na słuchu. Nawet pęknięta błona bębenkowa może z powodzeniem zrosnąć się.

W przypadku dzieci częstym zalążkiem stanów zapalnych jest III-ci migdał, w związku z czym konieczne bywa jego wycięcie, jeśli leczenie farmakologiczne nie przynosi poprawy. Istotne jest również szybkie leczenie infekcji górnych dróg oddechowych, szczególnie u osób mających skłonność do szybszego zapadania na zapalenia uszu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

4 komentarze “Ubytek słuchu – zapalenie ucha środkowego”