Aparaty słuchowe | Badania słuchu
Badanie otoskopowe

Otoskopia

Otoskopia jest bardzo prostym badaniem, ale bez niego nie należy wykonywać żadnego innego badania – gdyż pozwala ono stwierdzić czy nie ma przeciwwskazań do ich wykonania.

Badanie otoskopowe, jest badaniem oceniającym stan przewodu słuchowego oraz błony bębenkowej – będącej granicą ucha środkowego. W przypadku perforacji błony bębenkowej możliwa jest również ocena stanu ucha środkowego.

Badanie wykonuje się za pomocą jednorazowych wzierników usznych, które umieszcza się w przewodzie słuchowym. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne.

Wzierniki zamontowane są na specjalnym urządzeniu zwanym otoskopem, które dodatkowo wyposażone jest w lampkę oraz lupę, dzięki czemu ocena stanu przewodu słuchowego i błony bębenkowej może być dokładniejsza.

otoskop heine wzierniki - otoskopia

Podczas tego badania można w prosty sposób wykryć ciała stałe znajdujące się w przewodzie słuchowym (np. “korki” powstałe z woskowiny), które wpływają negatywnie na słyszenie. Korki znajdujące się w uszach mogą uniemożliwić wykonanie innych badań słuchu – gdyż mogą one zafałszować ich wynik.

Otoskopia zajmuje tylko minutę – jeśli Twój protetyk słuchu nie wykonuje go na początku wizyty to poproś go o to.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.