Aparaty słuchowe | Badania słuchu

Aparat słuchowy – dobór i dopasowanie

Po wykonaniu badań słuchu, może się okazać, że protetyk potwierdzi ubytek słuchu kwalifikujący się na aparatowanie. Kolejnym krokiem w takim przypadku jest dobór aparatu słuchowego, który będzie w stanie zniwelować ubytek oraz będzie odpowiadał indywidualnym upodobaniom pacjenta co do jego barwy (brzmienia).

Warto tutaj wspomnieć, iż aparatowanie powinno odbyć się po wcześniejszym wykluczeniu możliwości wyleczenia ubytku słuchu. Sam ubytek jest również kwestią indywidualną – czasami pomimo wskazań do aparatowania pacjent nie odczuwa takiej potrzeby – choć jego ubytek może przeszkadzać osobom z jego otoczenia (głośne oglądanie telewizji, konieczność częstego powtarzania). Z drugiej strony zdarzają się również osoby, które pomimo braku wskazań do aparatowania (ze względu na mały ubytek), czują ogromny dyskomfort związany z brakiem słyszenia wszystkich dźwięków (szczególnie ważne dla melomanów).

Kryterium, którym kieruje się protetyk słuchu, dobierając aparat słuchowy, jest ubytek pacjenta. Protetyk przedstawia pacjentowi kilka modeli, z pośród szerokiej gamy aparatów (wewnątrzusznych i zausznych) wraz z ich wszystkimi wadami i zaletami.

Pacjent na tym etapie może wykluczyć pewną część aparatów, choćby ze względu na ich ograniczoną funkcjonalność. Pozostałe aparaty są dopasowywane do indywidualnego ubytku słuchu pacjenta.

W nowoczesnych aparat słuchowych dopasowanie odbywa się za pomocą komputera, gdzie specjalistycznego oprogramowania pozwala dopasować aparat uwzględniając wiele czynników, takich jak np. płeć, narodowość i oczywiście ubytek słuchu.

Dokładność dopasowania zależy od ilości “kanałów”, które posiada aparat – odpowiadającym różnym pasmom częstotliwości dźwięków. Można to wytłumaczyć na podstawie aparatów starego typu, gdzie dopasowanie odbywało się za pomocą trymerów, czyli małych śrubek umieszczonych wewnątrz aparatu słuchowego, które należało odpowiednio przekręcić.  Nowoczesne aparaty posiadają wiele kanałów lub są już nawet bez kanałowe (mają nieskończenie wiele kanałów).

Po dopasowaniu pacjent przymierza aparaty słuchowego, by wybrać ten, który najbardziej mu odpowiada pod względem barwy dźwięku. Aparaty słuchowego różnych firm i modeli, mają różną barwę – związane jest to z róznymi algorytmami przetwarzającymi dźwięk. Przymiarka odbywa się na tak zwanych wkładkach uniwersalnych – które dla osób o mniejszym ubytku słuchu będą ich docelowymi, natomiast dla osób z większym ubytkiem słuchu zostaną zastąpione przez indywidualne wkładki uszne, pozwalające na wykorzystanie pełnej mocy aparatu oraz uniknięcie sprzężeń dźwięku.

Wkładka taka wykonana jest zazwyczaj z akrylu i posiada wymienny wężyk łączący ją z aparatem słuchowym (wężyk ten należy wymieniać co roku).

Wykonanie wkładki odbywa się na podstawie wycisku z ucha pacjenta. Wykonuje go protetyk słuchu, wprowadzając specjalną masę do kanału słuchowego pacjenta, która po zastygnięciu stanowi odlew ucha pacjenta.

Indywidualna wkładka uszna jest zalecana również osobom starszym, gdyż zapewnia ona odpowiednią stabilizację aparatu słuchowego na uchu pacjenta oraz ułatwia jego zakładanie.

Na wykonanie takiej wkładki czeka się za zwyczaj 7 dni.