Aparaty słuchowe | Badania słuchu
Aparat słuchowy na uchu

Rodzaje aparatów słuchowych

Aparat słuchowy jest urządzeniem elektronicznym, które ma być wsparciem dla narządu słuchu. Rekompensuje on utratę słuchu, wzmacnia dźwięki, które w wyniku różnego rodzaju schorzeń i uszkodzeń narządu słuchu, nie są w stanie w naturalny sposób dotrzeć do mózgu.

Na podstawie badania słuchu protetyk słuchu jest w stanie zaproponować najlepszy dla danego ubytku aparat słuchowy, choć wybór i tak finalnie należy do pacjenta i jego indywidualnych preferencji. Poniżej przedstawiamy podstawowe rodzaje aparatów słuchowych.

Aparaty słuchowe zauszne
Aparaty słuchowe zauszne

Zauszne aparaty słuchowe to najpopularniejszy typ aparatu słuchowego. Składa się z aparatu słuchowego umieszczonego za uchem pacjenta oraz wkładki słuchowej, która połączona jest z aparatem specjalnym wężykiem. Powyżej przedstawiamy zdjęcia przykładowych aparatów słuchowych na i w uchu pacjenta.

Aparaty tego typu możemy podzielić ze względu na rodzaj wkładki usznej:
Z indywidualną wkładką uszną (BTE)– wkładka wykonywana na podstawie wycisku z ucha pacjenta. Zalecana przy dużym ubytku słuchu, zmniejsza ilość pisków oraz zapewnia lepsze “osadzenie” aparatu na uchu pacjenta.
Z wężykiem dopasowania otwartego (Life) cienkie i małowidzoczne wężyki oraz uniwersalne kopułki zapewniające dobrą wentylację i “wpuszczające” dźwięk naturalnie docierający do ucha pacjenta. W łatwy i szybki sposób można je wymienić na nowe.
Ze słuchawką w uchu (RIC)– słuchawka zamiast w aparacie za uchem, jest umieszczona w uchu pacjenta. W wężyku znajduje się przewód elektryczny zasilający słuchawkę. Zmniejsza ilość zniekształceń i zakłóceń.

Obecnie większość aparatów słuchowych ma możliwość zmiany koloru obudowy, przez co można ją dopasować np. do koloru włosów pacjenta.

Niektóre typy ubytków słuchu umożliwiają zastosowanie cieńszego wężyka, który wygląda delikatniej, a w razie zmiany uszkodzenia słuchu, może zostać wymieniony na standardowy wężyk, bez konieczności wymiany aparatu słuchowego.

Pacjent może już po pierwszej wizycie wyjść z punktu protetycznego z aparatami typu Life i RIC na uchu – wszystko dzięki uniwersalności stosowanych w nich wkładek do uszu.

Aparaty słuchowe wewnątrzuszne
Aparaty słuchowe wewnątrzuszne

Drugi z najczęściej spotykanych typów aparatów słuchowych stanowią aparaty wewnątrzuszne.

Aparaty tego typu możemy podzielić na następujące rodzaje:
CIC – wewnątrzkanałowy – najmniejszych z wszystkich modeli, mieści się całkowicie w kanale słuchowym przez co jest zupełnie niewidoczny dla innych osób
CS – kanałowy – nieznacznie większy od modelu CIC – może zostać wyposażony w dodatkowe funkcje.
CT – półpełny – większy od modelu CS, ale nadal dyskretny przeznaczony dla osób z większym ubytkiem słuchu
IT – pełny – najsilniejszy ze wszystkich dostępnych modeli

Do wytworzenia tego typu aparatu niezbędne jest wykonanie wycisku ucha pacjenta – w tym celu protetyk słuchu wprowadza do przewodu słuchowego pacjenta specjalną substancje, która po kilkunastu minutach zastyga, odzwierciedlając jego ukształtowanie.

Aparat zostaje zamontowany w obudowie wytworzonej w oparciu o wcześniej wykonany wycisk, dzięki czemu stabilnie “siedzi” w uchu. Jednakże nie każdy ubytek słuchu może być nim aparatowany. Dzieci, osoby mające perforację błony bębenkowej oraz osoby z utrudnioną sprawnością manualną powinny mieć dopasowywany aparat słuchowy zauszny.

Obsługa aparatu słuchowego wewnątrzusznego jest nieco trudniejsza, jednak wiele osób ceni sobie jego dyskrecję.

 

Ostatnią z grup aparatów słuchowych i zarazem najmniej popularną stanowią aparaty słuchowe na przewodnictwo kostne. Aparaty te umieszczone są najczęściej w obudowie okularów za uchem pacjenta (choć coraz większą popularnością cieszą się aparaty słuchowe zakładane na zęby). Specjalna słuchawka kostna drżąc wprawia w wibracje kości czaszki (w aparatach słuchowych zausznych i wewnątrzusznych dźwięk przekazywany jest za pomocą fal akustycznych) powodując tym samym słyszenie dźwięków. Mogą się Państwo przekonać o tym zjawisku podczas wykonywania Państwu przez protetyka słuchu audiometrii na przewodnictwo kostne.

Aparat na przewodnictwo kostne na zęby
Aparat na przewodnictwo kostne na zęby
Aparat na przewodnictwo kostne w okularach
Aparat na przewodnictwo kostne w okularach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.