Aparaty słuchowe | Badania słuchu
Zakupy w sieci

Czy można kupić aparat słuchowy przez internet?

Dziś w internecie można kupić wszystko, jednak przed podjęciem takiego kroku w przypadku niektórych produktów lepiej najpierw się upewnić czy nam pasują (przykładowo zakup butów mógłby okazać się ryzykowny, gdyż rozmiar rozmiarowi nie równy) oraz czy po zakupie będziemy w stanie go sami dostosować do swoich potrzeb (przykładowo możemy bez problemu zakupić nowy silnik dla naszego samochodu, ale jego montażu musi dokonać wyspecjalizowany warsztat samochodowy).

www

W związku z ostatnio licznymi zapytaniami o zakup aparatów słuchowych na odległość, chciałabym powiedzieć Ci jak przedstawia się sprawa.

Aparat słuchowy jest urządzeniem, które ma zrekompensować ubytek słuchu. W związku z tym musi być ustawiony indywidualnie dla danej osoby zgodnie z jej ubytkiem słuchu, ale także z uwzględnieniem odczuć jego użytkownika. W tym miejscu pragnę zwrócić uwagę na reklamowane ostatnio “aparaty słuchowe” czy też “wzmacniacze dźwięków”, których koszt zakupu wynosi ok 100 zł i dostępne są w sprzedaży wysyłkowej. Cena jest powalająca jednak samo urządzenie nie jest w stanie być dopasowane do 99% ubytków słuchu!

Jest to podobna sytuacja jak wybór pomiędzy zakupem okularów u optyka, a zakupem gotowych okularów na bazarze. Wiem, że są osoby, którym nikt tak dobrze nie dobiera okularów jak Pani ze stoiska z wiertarkami na targu, ale taki wybór może spowodować poważniejsze konsekwencje niż jest to wszystko warte, tym bardziej, że cena “prawdziwego” aparatu słuchowego wraz z dofinansowaniem z NFZ jest niewiele wyższa od bazarowej.

Wróćmy jednak do tematu.

O ile z ustawieniem aparatu według przekazanego audiogramu nie ma problemu (wystarczy jedynie wiedza i specjalistyczne urządzenia), o tyle regulacja pod odczucia pacjenta jest możliwa jedynie przy udziale tego pacjenta.

Wiele osób noszących aparaty słuchowe wie, jak czasami długotrwały może być proces ostatecznego dopasowania aparatu słuchowego. Wynika to z indywidualnych parametrów ucha, przede wszystkim rozmiarów przewodu słuchowego i właściwości części chrzęstno-kostnych ucha, a co za tym idzie, różnych odczuć teoretycznie tego samego dźwięku. Zatem niezbędne jest spotkanie protetyka słuchu z pacjentem, często niejednokrotne.

Aparaty słuchowe zauszne (z kilkoma wyjątkami), wymagają indywidualnej wkładki usznej. W celu jej wykonania, pobiera się formę ucha i na jej podstawie ją wykonuje (wkładka jest do odebrania po około tygodniu). W przypadku aparatu słuchowego wewnątrzusznego wkładka nie występuje. Tutaj obudowa aparatu jest wykonywana na podstawie formy, aby ściśle przylegać do przewodu słuchowego. Zatem już na tym etapie zakupu aparatu, konieczne jest jedno spotkanie ze specjalistą, a wskazane jest drugie w celu przymiarki.

Ubytek słuchu może ulegać zmianom, pogarszaniu w wyniku chorób towarzyszących. W takich sytuacjach niezbędna będzie zmiana ustawień aparatu słuchowego. W punkcie, w którym zakupiono aparat słuchowy, zmian ustawień, czyli krótko mówiąc regulacji, można dokonywać bezpłatnie.

Do aparatów słuchowych można dokupić np. piloty. Jednakże, aby one zadziałały, muszą być sparowane, czyli “dobrane w parę” i to można wykonać również tylko u protetyka słuchu.

Starsze, analogowe aparaty słuchowe można było regulować przy pomocy specjalnych małych pokręteł, tzw. trymerów. Nowoczesne aparaty słuchowe są cyfrowe i ich regulacji również dokonuje się cyfrowo – przy pomocy komputera w specjalnych do tego programach, przy pomocy urządzeń i adapterów które są stosunkowo drogie w zakupie. Wszelkie zmiany w aparacie można dokonywać w punkcie protetycznym. Użytkownik ma możliwość zmiany głośności i programów, ale tylko protetyk słuchu może go przeprogramować.

Zatem czy można kupić aparat słuchowy przez internet?

Tak można to zrobić, ale mam nadzieję, że wyjaśniłam powody, dla których korzystniej jest zakupić aparat słuchowy osobiście w profesjonalnym punkcie protetycznym. Ostatecznym argumentem niech będzie fakt, że nie kupujemy wówczas przysłowiowego kota w worku, lecz mamy możliwość przymierzenia i usłyszenia przez aparat, zanim za niego zapłacimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

2 komentarze “Czy można kupić aparat słuchowy przez internet?”